Subskrybuj: Posty | Komentarze

Używane i niezawodne auto dla firmy – jak wybrać ideał?

Używane i niezawodne auto dla firmy – jak wybrać ideał?

Chociaż banki i firmy leasingowe kuszą atrakcyjnymi ofertami, nie zawsze zakupienie nowego samochodu jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy. Jeżeli liczą się oszczędności, używany pojazd sprawdzi się bardzo dobrze, ale tylko wtedy, gdy będzie niezawodny.

 Wybranie przyszłościowego modelu samochodu dla firmy nie zawsze jest proste, zwłaszcza jeżeli ma być to pojazd z drugiej ręki. Wtedy szczególnie trzeba zwrócić uwagę na niezawodne auta dla firm, czyli takie, które będą zapewniały niskie koszty eksploatacji nawet wtedy, gdy mają już ponad 100 000 km na liczniku. W selekcji pomogą publikowane corocznie raporty awaryjności.

Raporty niezawodności TÜV i DEKRA

Najbardziej rzetelnym źródłem informacji są te z raportów, które bazują na danych pochodzących z przeglądów samochodów. Tutaj przodują raporty TÜV – niemieckiego stowarzyszenia dozoru technicznego, a także raporty firmy DEKRA, która współpracuje ze stacjami badania pojazdów. Rankingi publikowane przez nie co roku zawierają informacje o najmniej i najbardziej zawodnych pojazdach. TÜV dzieli pozycje w rankingu według rocznika samochodu (2-3 lata, 4-5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, 10-11 lat), natomiast DEKRA pod kątem dziesięciu klas pojazdu (mini, kompaktowe, średnie itd.), a także przebiegu (0 – 50 000 km, 50 000 – 100 000 km, 100 000 – 150 000 km).

Jak odczytywać dane niezawodności samochodów?

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że w obu rankingach na wysokich pozycjach nie znajdują się te same modele samochodów. Co jest tego powodem? Każda firma stosuje nieco inną metodologię i bazuje na odmiennych danych, które, o czym trzeba pamiętać, są niepełne i nie obejmują wszystkich samochodów. Dodatkowo także badania prowadzone są w Niemczech, gdzie zarówno stan dróg jest inny, jak i kierowcy mają inne podejście do aut. Na ostateczne wyniki ma zatem wpływ wiele różnych czynników, dlatego warto oczywiście zapoznać się z danymi z różnych roczników raportów, ale trzeba też pamiętać, że nie odzwierciedlają one stanu faktycznego i są tylko statystycznymi danymi.

Niezawodność to ważny parametr przy doborze auta używanego, zwłaszcza do firmy. Teraz kierowcom w podjęciu decyzji pomagają raporty usterkowości. Warto się z nimi zapoznać, ale jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie odpowiadają one w stu procentach rzeczywistości. Nawet auto z najwyższą pozycją może spłatać psikusa kierowcy i zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie.