Subskrybuj: Posty | Komentarze

Telefonia dla firm

Telefonia dla firm

Operatorzy oferujący usługi teleinformatyczne prześcigają się w tworzeniu konkurencyjnych ofert dla firm. Każda firma potrzebuje stałej łączności telefonicznej, więc zapotrzebowanie na usługi tego typu w sektorze B2B i B2C jest wyjątkowo duże. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Kierować się ceną?

Często zdarza się, że gdy przedsiębiorca znajdzie ofertę bardzo atrakcyjną cenowo, od razu decyduje się na podpisanie, często wieloletniej, umowy. Niestety, za najniższą ceną rzadko idą usługi wysokiej jakości. Przy wyborze dobrej oferty, cena nie powinna grać kluczowej roli – powinna być adekwatna do jakości. Stosunek jakości usług telefonii dla firm do ich ceny powinien być korzystny, natomiast to właśnie jakość powinna być brana pod uwagę, jako główny czynnik determinujący podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym.

Definicja jakości

Należy zwrócić uwagę na szybkość reakcji operatora w razie awarii, czas usuwania usterek. Dla firmy ciągła i stała łączność telefoniczna jest bardzo ważna. Zarówno łączność wewnętrzna jak i zewnętrzna. Ważna jest również kompleksowość usług telefonicznych – to, czy operator zapewnia aparaty telefoniczne stacjonarne, komórkowe, okablowanie oraz sprawną i dobrze wyposażoną centralę.

Wato zwrócić uwagę na dostępność usług dodatkowych i możliwości późniejszej rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla rozwijających się firm, których zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne rośnie wraz z rozrostem firmy.

Przed podpisaniem umowy

Zanim zdecydujemy się na konkretny pakiet usług oraz taryfę, warto przeprowadzić audyt – najlepiej znaleźć firmę, która się tym zajmuje, aby precyzyjnie określić jakie są potrzeby w zakresie usług telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Na podstawie raportu jaki zostanie utworzony po audycie można dobrać odpowiednią ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do zapotrzebowania.

Gdzie znaleźć operatora?

W większości wynajmowanych powierzchni biurowych jest już infrastruktura teleinformatyczna założona przez operatora budynkowego, wystarczy więc się z nim skontaktować i wybrać odpowiedni pakiet usług. Jeżeli natomiast budynek nie został wyposażony w odpowiednią instalacje, poszukiwania operatora trzeba zacząć na własną rękę. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „telefonia dla firm” znajdziemy większość operatów funkcjonujących na rynku.

Przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić opinie, jakie krążą o wybranym dostawcy usług – ze szczególną uwagą na przerwy w dostawie usług (czy się zdarzają, ile trwają), kontakt z operatorem (powinien być bezproblemowy) czy jakość usług w rzeczywistości jest taka sama jak w przedstawianej ofercie.

Podsumowując, znalezienie rzetelnego operatora telekomunikacyjnego, który posiada w ofercie pakiet usług odpowiadający zapotrzebowaniom firmy nie jest takie łatwe jakby można z początku myśleć. Przed podjęciem decyzji trzeba przejrzeć wiele ofert, zapoznać się z opiniami, znać własne zapotrzebowanie na usługi. Kwestia ceny nie powinna być decydująca – powinna mieścić się w przedziale budżetowym, który firma przeznacza na opłacanie usług telekomunikacyjnych.