Subskrybuj: Posty | Komentarze

Rodzaje węgla, czyli co musisz wiedzieć, decydując się na węglowy biznes

Rodzaje węgla, czyli co musisz wiedzieć, decydując się na węglowy biznes

Rozpoczynając handel węglem, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, dlatego poniżej znajdziesz elementarne wiadomości dotyczące paliw kopalnych. Dowiesz się, jaki opał wybrać: droższy czy tańczy, a także jakie typy węgla są obecnie dostępne.

Droższy czy tańczy węgiel?

Zasadą jest, że droższy opał może dłużej posłużyć i lepiej sprawdzić się w czasie większych mrozów, a dodatkowo nie trzeba będzie często dosypywać do kotła nowej porcji. Idealnym wyjściem jest zakup i tańszego, i droższego opału. Tańszy można używać w czasie cieplejszej zimy, natomiast droższy podczas mroźnej i srogiej. Można również kupić po worku z każdego rodzaju i przekonać się samodzielnie, jak się sprawdzają.

Rodzaje węgla

Istnieje podstawowy podział na węgiel brunatny i kamienny. Czym one się różnią? Węgiel kamienny jest najczęściej używany do ogrzewania domów, jest czarny i twardy. W porównaniu z węglem brunatnym, zawiera wyższą zawartość czystego węgla, dlatego jest o wiele bardziej kaloryczny, co sprawia, że jest wydajniejszy. Węgiel brunatny natomiast jest, jak sama nazwa wskazuje, koloru brunatnego i ma przy tym dużo mniejszą kaloryczność, a więc wydaje mniej ciepła. Nie jest tak twardy, jak węgiel kamienny, a dodatkowo chłonie wodę. Opał ten znajduje zastosowanie w przemyśle, a także oferowany jest klientom indywidualnym, głównie dlatego, że nie jest tak drogi, jak węgiel kamienny.

Lepszy węgiel brunatny czy kamienny?

Najczęściej odbiorcy decydują się na węgiel kamienny. Wybierając węgiel brunatny zapłacimy mniej, ale opał będzie dużo gorszej jakości, z olbrzymią zawartością wody. Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na węgiel brunatny, możesz mieć większe problemy z rozpaleniem, konieczne okażą się częstsze wizyty w kotłowni, a także będziesz musiał regularnie usuwać popiół w znacznej ilości.

Typy węgla

Oprócz podziału na węgiel brunatny czy kamienny, a także tańszy i droższy, rozróżnić można też inne typy opału. Podstawowy podział to: typ 31 – płomienny – wydziela mało gazów i spala się długim płomieniem, typ 32 – gazowo-płomienny oraz typ 33 – gazowy.

Więcej informacji o typach węgla znajdziesz w Internecie czy specjalistycznych książkach. Na forach internetowych znajdziesz również opinie o składach węgla i kopalniach.