Subskrybuj: Posty | Komentarze

Remont w domu? Pomyśl nad instalacją centralnego odkurzania.

Remont w domu? Pomyśl nad instalacją centralnego odkurzania.

W planach generalny remont domu? W takim momencie warto pomyśleć nad wprowadzeniem kilku innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości pomogą ułatwić życie, poczynając od drobnych przeróbek, skończywszy na codziennych udogodnieniach.

 

Jednym z często stosowanych rozwiązań w takich przypadkach jest instalacja systemu centralnego odkurzania.

Czyściej czyli zdrowiej

W dzisiejszych czasach łatwo dostrzegalny jest spadek naszej odporności oraz zwiększenie podatności na alergie. Każdy, kto miał z nimi styczność, a w szczególności osoby reagujące na kurz i roztocza, doskonale wie, jak istotne jest częste sprzątanie. Mozolne odkurzanie każdego dnia niejedną panią domu doprowadziło do niepotrzebnego stresu.

Remont a centralny odkurzacz. Nakład pracy?

Co prawda najbardziej ekonomiczną wersją jest zaplanowanie instalacji już na etapie projektowania domu, kiedy montaż przeprowadzany jest wtedy, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym, aczkolwiek instalację można wykonać później – np. po wylewkach lub na innym etapie prac. Wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy i kosztami, ale planując generalny remont domu, warto pomyśleć nad perspektywicznymi usprawnieniami takimi jak zastosowanie systemu centralnego odkurzania. Jego instalacja nie wymaga wielu przeróbek i wbrew pozorom jest dość prosta. Pomieszczenie na jednostkę centralną zapewne znajdzie się w schowku lub piwnicy. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a system rur nie wymaga dużych prac modernizacyjnych. Są one wytrzymałe, a mimo niewielkich wymiarów pozwalają na bezproblemową pracę potężnego odkurzacza. Siła tego urządzenia wynika z faktu zamontowania stacjonarnej jednostki centralnej, przez co możliwe jest użycie wydajniejszego silnika, który daje kilkukrotnie większą moc ssania.

Centralna jednostka – i co dalej?

Wielofunkcyjne urządzenie jest w stanie zapewnić szereg udogodnień. Odpowiedni rozkład gniazd ssących może być ułożony zgodnie z wymaganiami mieszkańców. Instalacja rur nie wymaga zbyt głębokiego kucia w ścianach. Mogą one również być zamontowane w wylewkach jak i w stropach.

Podstawowe gniazda ssące

Dzięki zastosowaniu stacjonarnego urządzenia przestanie być konieczne noszenie ciężkiego odkurzacza, szukanie wolnego gniazdka na kabel zasilający czy siłowanie się z rurą, by posprzątać trudno dostępne miejsca. Wystarczy ją podpiąć pod odpowiednie wejście, znajdujące się z reguły na korytarzu, bądź wysunąć ze specjalnej kasety w ścianie. Obrotowe złącza oraz regulowana długość pozwolą na swobodne dotarcie do najskrytszych zakamarków domu.

Dodatkowe udogodnienia

Jednym z wielu pomocnych narzędzi jest zamontowana na przykład w kuchni bądź łazience „automatyczna szufelka”. Wystarczy podsunąć zmiotką drobiny z podłogi, włączyć urządzenie, a wszystkie zostaną szybko zassane. Innym dodatkiem jest separator popiołu. Nazwa sugeruje jego zastosowanie – wymiatanie z pieca zimnych popiołów. Ma on jednak więcej możliwości. Zapewnia również bezpieczeństwo centralnego odkurzacza w przypadku zassania większych cząstek. Można więc śmiało, dowolnym otworem ssącym, usunąć większe zanieczyszczenia, jak np. potłuczone szkło czy pokruszone przez dzieci kawałki świecowych kredek, bez konieczności wybierania większych śmieci przed odkurzaniem. Warto pamiętać również, że wszelkie drobnoustroje (roztocza, bakterie, grzyby czy wirusy) są wydalane na zewnątrz budynku, a nie przechowywane w zbiorniku na odpady (źródło: http://www.hometips.com/central_vacuum_systems.html).

Planując budowę, remont czy nawet zwykłe odświeżenie domu, warto zainteresować się tematyką centralnego odkurzacza, bo może właśnie to rozwiązanie sprawi, że sprzątanie stanie się zajęciem przyjemniejszym niż do tej pory. Brak konieczności wybierania „grubszych śmieci” czy ogólne skrócenie czasu sprzątania, jak i zaoszczędzenie pracy bez mozolnego dźwigania odkurzacza pozwolą na wygospodarowanie tak cennego czasu. Wiele ciekawych informacji na ten temat można znaleźć na stronach firm zajmujących się dystrybucją rozwiązań tego rodzaju – np. na stronie firmy Domo. Odkurzacze centralne.