Subskrybuj: Posty | Komentarze

Pułapki dla Twoich pieniędzy – jak uchronić się przed kradzieżą?

Pułapki dla Twoich pieniędzy – jak uchronić się przed kradzieżą?

Bez względu na to, jak dużo masz pieniędzy, nawet najmniejsze sumy mogą stać się obiektem zainteresowania złodziei, a ich utrata, oprócz poważnych zaburzeń płynności finansowej, jest zawsze przykrym przeżyciem dla okradzionych. Jak zatem chronić swój majątek, by nie paść ofiarą kradzieży?

Chroń swój portfel

Gotówka trzymana w kieszeniach, otwartych torebkach i plecakach zarzuconych na plecy to najłatwiejszy łup dla doświadczonych złodziei. Pierwszym odruchem po wejściu do autobusu lub tramwaju powinno być upewnienie się, że Twoje wartościowe przedmioty nie są narażone na kradzież. Zawsze staraj się mieć je pod ręką i na oku, a przede wszystkim – nie trzymać wszystkich pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu. W razie kradzieży unikniesz utraty całego swojego podręcznego dobytku. Pamiętaj, że nawet najmniejsze skupisko ludzi, czy chwilowa nieuwaga może ułatwić złodziejowi dostęp do Twojego portfela. Dobrze jest co jakiś czas sprawdzać, czy aby na pewno masz go ze sobą. W razie kradzieży orientacyjne podanie czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia mogą być ważną wskazówką dla policji.

Karty i PINy

Są jak zamki i klucze – aby odpowiednio zabezpieczały Twój majątek, muszą być trzymane z dala od siebie. Tak, jak nie powinno się zostawiać kluczy pod wycieraczką, tak kody dostępu do karty i konta osobistego pod żadnym pozorem nie powinny się razem znaleźć w Twoim portfelu. Poza tym, tak jak w przypadku gotówki, dobrze jest rozłożyć środki na kilka różnych rachunków rozliczeniowych lub oszczędnościowo-rozliczeniowych, zamiast trzymać wszystkie w jednym miejscu. Warto również wiedzieć, iż w większości instytucji finansowych oferujących konta osobiste, masz możliwość ubezpieczenia karty. Koszt takiej usługi to kilka złotych miesięcznie, a w razie kradzieży możesz odzyskać całość straconych pieniędzy. Ważne jest, żeby zgłosić jej zaginięcie jak najszybciej i zablokować możliwość wypłaty środków. Jest to szczególnie ważne w przypadku kart z opcją paypass, które nie wymagają użycia kodu PIN przy mniejszych płatnościach. Należy również uważać podczas transakcji internetowych. Hakerzy na całym świecie opracowują coraz sprytniejsze metody wyprowadzania pieniędzy z kont indywidualnych. Najbardziej rozpowszechniony sposób kradzieży w Polsce, to tzw. pfishing, czyli podszywanie się pod serwisy bankowe i wyłudzanie od klientów danych dostępu do ich kont osobistych. Logując się do internetowego konta trzeba być bardzo czujnym i zwracać uwagę na wszelkie nietypowe procedury. Zachowaj ostrożność również podczas tradycyjnych płatności kartą. Nawet bez posiadania PINu, dzięki widocznych na niej danych, można z łatwością dokonać zakupów przez Internet. Jeśli dane na Twojej karcie dostaną się w niepowołane ręce, bardzo trudno będzie Ci udowodnić kradzież. Więcej na temat kont osobistych znajdziesz też na: http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/konta-i-karty