Subskrybuj: Posty | Komentarze

Programy firmowe w chmurze – dlaczego warto je wybierać?

Programy firmowe w chmurze – dlaczego warto je wybierać?

Nowoczesne aplikacje dla biznesu coraz częściej oferowane są jako rozwiązania online – dzięki nim można uzyskać dostęp do danych i narzędzi z dowolnego komputera. Czy to dobra alternatywa dla zwykłych programów stacjonarnych?

Z internetu korzystamy na co dzień i dzięki niemu mamy do dyspozycji pełną gamę nowoczesnych aplikacji i usług skierowanych szczególnie do firm. Jednymi z tych, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne, są programy w chmurze. Wybierane są chętnie także przez polskich przedsiębiorców i to nie tylko przez duże korporacje, które mogą pozwolić sobie na kosztowne wdrożenia. Aplikacje działające na bazie technologii cloud computing gwarantują mobilność i oszczędność nawet mniejszym firmom, ale czy sprawdzą się w każdym przypadku?

Wystarczy tylko (i aż) dostęp do internetu

Wszystkie usługi świadczone w ramach chmury wymagają dostępu do sieci – programy i narzędzia nie są instalowane bezpośrednio na komputerze, tak jak standardowe rozwiązania, ale znajdują się na zewnętrznych serwerach, do których dostęp można uzyskać  tylko poprzez zalogowanie się na dany serwis. W ten sposób można ograniczyć koszty związane z wdrożeniami, wymianą komputerów na nowsze, awariami, ponieważ wszystkie dane są bezpiecznie zapisane poza firmą i w ten sposób można uzyskać do nich dostęp niezależnie od swojej lokalizacji i wykorzystywanego sprzętu.

Chociaż teraz internet jest powszechny – zarówno wykorzystuje się połączenia przewodowe, jak i bezprzewodowe, w tym internet mobilny, to jednak w sytuacji, w której zabraknie dostępu do sieci, firma nie może korzystać ze swoich aplikacji. To najpoważniejsze zagrożenie związane z wykorzystywaniem programów w chmurze, dlatego należy zawsze dokładnie przeanalizować sytuację firmy przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie.

Efektywnie, bezpiecznie i oszczędnie

Po drugiej stronie czeka natomiast wiele oszczędności oraz innego rodzaju korzyści związanych z cloud computing. Jak zostało już wspomniane wcześniej, można skutecznie ograniczyć koszty poprzez ominięcie wdrożenia oraz dostosowania sprzętu komputerowego, także można oszczędzać na przechowywaniu plików oraz backupach – wszystkie dane są bezpiecznie zapisywane na zewnętrznych serwerach, dlatego nawet w przypadku awarii można je odzyskać. Wymiana danych następuje błyskawicznie.

W firmach, które głównie bazują na internecie oraz muszą mieć stały dostęp do danych, zastosowanie chmury jest przyszłościowe i rzeczywiście daje szybkie efekty w postaci lepszej wydajności pracy oraz większego bezpieczeństwa. Jednak wciąż nie każda firma będzie mogła wycisnąć wszystko z cloud computingu.