Subskrybuj: Posty | Komentarze

mBank kontra Volkswagen, czyli gdzie wziąć kredyt samochodowy?

mBank kontra Volkswagen, czyli gdzie wziąć kredyt samochodowy?

Kredyt na auto wiąże się zwykle z dużą gotówką – zazwyczaj chodzi o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. W kontekście dwu-, pięcio – lub wieloletniej spłaty takiej sumy znaczenia nabierają dodatkowe kwestie: ubezpieczenia, wysokości prowizji, oprocentowanie rat itp. W przypadku kredytów samochodowych jest podobnie jak w przypadku zapożyczeń mieszkaniowych czy inwestycyjnych. Gra idzie o wielką gotówkę, którą przeciętnie zamożni ludzie będą spłacać latami (maksymalny czas spłaty kredytu sięga nawet 120 miesięcy).

W czołówkach rankingu kredytów samochodowych plasują się oferty mBanku. Autokredyty w tym banku mają oprocentowanie rzeczywiste nieprzekraczające 10 %, podczas gdy część konkurencji ów wskaźnik wyraźnie przekracza. Zwłaszcza banki z niemieckim kapitałem – Raiffeisen, Volkswagen i Deutsche Bank zaoferują oprocentowanie od 14,5 przez 16.34 do blisko 22 %, co nie wygląda na pierwszy rzut oka zachęcająco. Raiffeisen Bank uzależnia stawkę oprocentowania kredytu w zależności od czasu kredytowania, poziomu LTV i wieku pojazdu.

W zestawieniach do 100 tysięcy złotych kredytu na samochód przewodzi z reguły najlepsza z ofert mBanku. Powyżej tej kwoty opłaca się wybrać Volkswagena oraz kredyt samochodowy w Santander Consumer Bank. Niemiecki koncern przewodzi w rankingach zarówno z wysokimi stawkami jak i długością spłacania, a już na pewno, gdy uwzględnimy oba kryteria. W rocznym spłacaniu 100-tysięcznego kredytu najlepiej obok mBanku wypadają Santander i Getin Bank – wszystkie oferują oprocentowania poniżej 10 procent.

Ostateczny wybór należeć będzie do klienta, którego decyzja zależeć będzie z kolei od zasobów portfela. Podsumowując: kilkudziesięciotysięczny kredyt na nowe auto najlepiej będzie się spłacać w mBanku, z kolei pożyczenie gotówki sześciocyfrowej i rozłożenie jej spłaty na wiele lat – zwłaszcza na malejące raty – poleca się w Volkswagen Banku. W przypadku spłacania maksymalnego (10 lat) nie mamy wyboru – w ofercie pozostaje już tylko mBank – zarówno przy mniejszych (10 tys. zł) jak i większych (200 tys. zł) kwotach.