Subskrybuj: Posty | Komentarze

Lokaty długoterminowe: wady i zalety

Lokaty długoterminowe: wady i zalety

Systematyczne oszczędzanie i odkładanie pieniędzy na lokaty to jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swojego majątku. Jakie zalety mają lokaty długoterminowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Ład i porządek
Zakładając po kilka lokat na mniejsze sumy stajesz się bardziej elastyczny finansowo i możesz szybciej odzyskać dostęp do swoich oszczędności, ale przecież nie o to chodzi w oszczędzaniu. Mniej lokat na większe sumy to mniej numerów, haseł i kwot do zapamiętania oraz… mniej regulaminów do przeczytania. A mniej formalności to większe bezpieczeństwo i pewność, że w kwestii swoich finansów zadbasz o wszystko tak, jak należy. Bez niepotrzebnego bałaganu.

Oszczędzanie mimo woli
Dla wielu osób najpoważniejszym minusem lokat długoterminowych jest fakt, że jeśli przed upływem terminu kapitalizacji odsetek zechciałyby wypłacić pieniądze, muszą pożegnać się z częścią lub nawet z całością zysku z oprocentowania. Ciężko jednak uniknąć tego mechanizmu, zabezpiecza on bowiem instytucje finansowe przed stratami i umożliwia sprawny, bezpieczny obrót pieniędzmi.

Wyrabianie dobrych nawyków
Ograniczony kontakt z własnymi oszczędnościami po jakimś czasie da Ci poczucie, że to co masz na koncie, wystarcza Ci w zupełności. Może nawet zapomnisz o tym, jak dużo masz odłożonych pieniędzy i jak wielki jest ich potencjał konsumpcyjny. To ogromna zaleta lokat długoterminowych – przyzwyczajają nas do nie naruszania oszczędności.

Większe oprocentowanie?
Niestety dziś już nie gra tak dużej roli w kategorii różnic pomiędzy lokatami długo- i krótkoterminowymi. Lokaty długoterminowe z zasady powinny być lepiej oprocentowane (udostępniając swoje środki instytucji finansowej na pół roku, rok lub dwa dajesz jej większe pole manewru do inwestycji), lecz obserwacje rynku usług finansowych z ostatnich kilku lat nie potwierdzają tej tendencji. Obecnie oprocentowanie lokat zarówno długo-, jak i krótkoterminowych utrzymuje się na poziomie 3-4%.

Oszczędzanie z pomysłem
I przede wszystkim z planem na przyszłość. Jasny cel to podstawa motywacji, a lokaty długoterminowe pomagają go osiągnąć. Łatwo obliczyć, kiedy powinieneś założyć lokatę, żeby przed samym wyjazdem na wakacje wypłacić z konta niezbędne środki powiększone o określony procent. Również święta i urodziny najbliższych to stałe okazje, na które przydałyby się dodatkowe środki. Dzięki lokatom możesz lepiej przygotować się na zaplanowane wydatki.
Jeśli interesują Cię lokaty długoterminowe, zajrzyj na: http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty